Kolín má svou vlastní autobusovou dopravu, v níž se od ledna letošního roku jezdí zadarmo. Skrz město ale jezdí i řada dalších autobusových linek do blízkých i vzdálenějších obcí a měst, většinou fungujících v systému Pražské integrované dopravy (PID). Cestující se od 1. dubna musí připravit na nemilou novinku v podobě zdražení tarifů Pražské integrované dopravy na území Středočeského kraje.

Nejvíc stoupnou ceny jednorázového jízdného. Současné dvě jízdenky pro cestování přes jedno a dvě pásma s platností 15 a 30 minut se sloučí do jedné, platné 15 minut a s novou cenou 20 korun (dosud první pásmo stálo 14 korun). Dosavadní jízdné přes tři pásma s platností 60 minut se zkrátí na 30 minut a o 30 minut kratší bude i platnost všech dalších jednorázových jízdenek. Nejdelší jednorázová jízdenka bude platná 180 minut a za 80 korun s ní projedete přes 8 pásem. Zavedeny budou celodenní jízdenky pro nejpoužívanější mimopražská pásma 1 až 4 za 80 korun (spolu s jízdou po Praze vyjdou na 160 korun). Všechna vnější pásma mimo Prahu budou na 24 hodin stát 140 korun a všechna pásma včetně jízd po Praze 240 korun.

Níže uvádíme podrobněji jak nejdůležitější změny, tak otázky a odpovědi na nejčastější otázky cestujících.

Změny tarifu jízdného s krátkou časovou platností
Jednou ze změn je zavedení jednotného jízdného s časovou platností 15 minut, kterou se sloučí původní jízdné za 14 Kč a za 22 Kč. Nově bude tato jízdenka stát 20 Kč, je možné ji využít i ve vlacích PID, avšak ji nelze využít na území Prahy (pásma P,0, B). Naopak celodenní jízdenky na území Středočeského kraje budou od dubna levnější, pro pásma 1-4 vzniká jízdenka za 80 Kč. Celodenní jízdenka je nejen finančně výhodnější, ale také ulehčuje odbavení cestujících řidičem a podporuje užívání MHD v kraji.

Změny u časových kuponů
Způsobem, jak podpořit užívání veřejné dopravy a uživatele měsíčních kuponů, je také zastropování ceny kuponu na 7 vnějších pásem. Díky tomu maximální cena celokrajského jízdného činí méně než 20.000 Kč za rok. Všech 7 vnějších pásem bude stát nově měsíčně 2.050 Kč, čtvrtletně 5.151 Kč a na celý rok 19.450 Kč.  Novinkou je zavedení kuponu na 10 měsíců především se záměrem podpořit žáky a studenty vysokých škol, ti si budou moc kupon zakoupit od poloviny srpna do začátku listopadu.

Přenosné předplatní jízdné
Další novinkou je zavedení „firemního jízdného“, tedy přenosného časového kuponu, který není vázán na konkrétní osobu a je možné jej využít například pro služební cesty zaměstnanců. Zakoupit jej lze za 135 % výši ceny klasického kuponu.

Prodej nových jízdenek
Stávající ceník a současně nákup a počátek platnosti je do 31. března 2023. Nákup jízdného za nové ceny je možný od 1. března 2023, s počátkem platnosti 1. dubna 2023. Do konce října bude možné požádat o zpětný odkup nevyužitých plnocenných jízdenek pro jednotlivé jízdy, zpětný odkup zvýhodněných a zvláštních jízdenek pro jednotlivou jízdu není možný.

Je možné zakoupit si ještě nyní časový kupon za původní cenu?
Ano, to je možné, pokud kupon budou zakoupen ještě do konce března a současně i jeho platnost započne nejpozději poslední březnový den, tj. 31. března 2023.

Co se stane, když si koupím časovou jízdenku na 30 minut, ale můj spoj nabere zpoždění a platnost jízdenky vyprší?
V takovém případě se nic neděje. Zásadní je, aby naplánovaný příjezd do cílové destinace dle jízdního řádu byl v rámci časové platnosti jízdenky. Pro cestující je nápomocné používat mobilní aplikaci PID Lítačka, která doporučí, jaký jízdní doklad je vhodné zakoupit.

Platí jízdenka PID ve vlaku Českých drah?
Ano, platí. V případě jízdy vlakem společnosti České dráhy je možné zakoupit i jízdenku dle ceníku ČD, ale rovněž je možné použít jízdní doklad Pražské integrované dopravy.