Ztracené ptáče či jiné zvířecí mládě, vyhublého ježka, zvíře sražené autem či poraněné od psa našel alespoň jednou za život snad každý. Ne všichni ale vědí, jak se zachovat a na koho se obrátit.

Mezi lidmi panuje v tomto ohledu řada mylných informací, správný postup je ale jen jeden. Pro pomoc divokým zvířatům v nouzi je v České republice zřízena a provozována síť záchranných stanic ČSOP. Funguje na takzvaném územním principu - celé území republiky je administrativně rozděleno na třicítku oblastí, z nichž každé obvykle zahrnuje několik okresů. V každém z těchto území je jedna velká záchranná stanice a její povinností je ze "svého" území přijmout každé divoké zvíře, které potřebuje pomoc.

Jinak řečeno - při nálezu zvířete má smysl volat jen do té jediné "správné" stanice, která má území, kde jste zvíře našli, na starosti. Jak jistě leckdo ze čtenářů tuší, o město Kolín i jeho široké okolí se takto už mnoho let "stará" záchranná stanice na Huslíku, sídlící v lužních lesích mezi Libicí nad Cidlinou a Poděbrady (tato stanice dříve sídlila v nedalekém Pátku, před několika lety se ale přestěhovala do nového sídla na Huslík).

Správný postup ve chvíli, kdy stojíte nad poraněným zvířetem či bezmocným mládětem, je tedy jediný a jednoduchý - zavolat na pohotovostní linku Huslíku 603 864 822, kde se vám dostane rady či pomoci.

Jak dobře vědí kolínští školáci, záchranná stanice sídlí ve stejném areálu jako Ekocentrum Huslík. To nabízí prohlídky a vzdělávací i jiné pořady a akce pro školy i veřejnost, a to po celý rok. Podrobnosti o Huslíku najdete na jeho webové stránce (tady).