Značnou popularitu v posledních letech nabyly velké gastronomické přehlídky. V mnoha českých městech mají podobu putovních celodenních akcí, kdy pořadatelská agentura vymyslí dostatečně atraktivní název, zajistí množství stánků s pochutinami a alkoholickými nápoji a k tomu hudební program. Není přitom výjimkou, že návštěvnost se počítá v tisících.

Ani Kolín v tomto ohledu není výjimkou. Na jaře a na podzim se ve městě už několikrát uskutečnil Street Food Festival, přehlídky řemeslných pivovarů či Vinný košt & festival chutí. Naposledy jmenovaná akce se v sobotu 23. září v Kolíně představí dokonce už popáté.

V sobotu od 11 do 22 hodin bude Karlovo náměstí zaplněno stánky 21 vinařství a obdobným počtem gastronomických lákadel. Vstup je tradičně zdarma, víno vám ale neprodají bez skrytého vstupního poplatku. Ten měl v prvních ročnících podobu festivalové sklenice, prodávané za stokorunu, od předloňska pak přibyla i možnost přinést si z domova ochutnávací sklenici vlastní, k níž si zájemce za 60 korun zakoupí degustační samolepku.

Na náměstí bude připraven i hudební program. Od 11 do 12 hodin vystoupí hudebníci z kolínské ZUŠ, od 13 do 17 hodin zahraje cimbálová muzika Alexandra Vrábely a kapela Klasickej Postup hudební program Vinného koštu od 18 do 22 hodin zakončí.

V Kolíně budou nalévány produkty těchto vinařství: Vinařství Štěpán Maňák, Vinařství Holánek, Vinný sklep U Štipčáků, Gazaň Winery, Rodinné vinařství Bartoník, Vinařství Milan Očenášek, Vinařství Bravenec, Ondřej Brdečko, Vinařství Slaměnka, Vinařství Jaštík, Vinařství Holakovský, Vinařství sv. Barbora, Vinařství Starý vrch, Vinařství Škrobák, Vinařství Hrozínek, Víno Hnidák, Vinařství Gertner, Vinařství Ondřej Kubic III, Vinařství Novotný Bílek, Vinařství David Chocholatý, Vinařství Žerotín