Cyklokrosové závody mají v Kolíně dlouhou historii. Trať ve Štítarském údolí byla na začátku osmdesátých let minulého století nejprve dějištěm krajského přeboru a v roce 1983 se tu jel historicky první národní šampionát v Kolíně. Podruhé se tu mistrovský republikový závod konal v roce 1997 a naposledy se ve Štítarech závodilo v roce 2000, kdy cyklokrosaři závodili v rámci Budvar Cupu.

Tradici kolínských cyklokrosů obnovili v roce 2005 Jan Slavíček s Michalem Čepičkou, ovšem už na trati v Borkách. Od té doby se tu každoročně jezdí Velká cena města Kolína, která je součástí série Českého poháru v cyklokrosu. V lednu 2009 se v Borkách jelo i mistrovství republiky a vítězem se tehdy stal Zdeněk Štybar.

Letošní rok bude svým způsobem premiérový. Poprvé za celou historii kolínských cyklokrosů se totiž závod v Borkách nepojede v zimě, ale postará se o zahájení celého ročníku seriálu závodů Českého poháru hned na kraji podzimu. Stane se tak na svátek sv. Václava, tedy ve čtvrtek 28. září.

Na divákům dobře známé tratí se startem a cílem na atletickém stadiónu, jejíž jeden okruh vedený po labském nábřeží a skrz lesopark měří 3.400 metrů, odstartují ženy ve 13.25 hodin a muži ve 14.30 hodin. I letos přímý přenos ze závodu vysílá Česká televize na kanálu ČT sport - přenos začíná ve 14.20 hodin a jeho záznam si lze pustit hodinu a půl po půlnoci.

Pravidelní návštěvníci Borků i tamních sportovních zařízení by se měli připravit na to, že ve čtvrtek bude kvůli závodům v části lesoparku omezen průjezd. Od 10 hodin ráno až do podvečera bude úplně uzavřena silnice od okraje Borků (u lávky přes Labe) až za fotbalové stadióny a obě místa bude hlídat městská policie.