Zálabské Jiráskovo náměstí přišlo o svou původní podobu na přelomu 60. a 70. let minulého století, kdy byla jeho rozloha na více než dvojnásobek zvětšena demolicí domů na jeho západní straně (na jejich místě je dnes parkoviště a zelená plocha). Výsledkem je letité chaotické provizorium, které ocení snad jen majitelé aut, využívajících rozpraskanou asfaltovou plochu k parkování.

Radnice se rozhodla přestavbu náměstí vyřešit komplexně a před čtyřmi lety vyhlásila anketu k budoucí architektonické soutěži. Veřejnost byla vyzvána, aby svými nápady, připomínkami nebo dokonce i vzpomínkami pomohla najít ideální řešení. Výsledky ankety se staly součástí zadání otevřené architektonické soutěže, kterou město - pod záštitou České komory architektů - vyhlásilo před dvěma lety a v níž zúčastněné architektonické týmy nabídly kompletní architektonicko urbanistické návrhy budoucí podoby Jiráskova náměstí.

Výsledky architektonické soutěže byly veřejnosti poprvé představeny loni v září v CEROPu. Vizualizace vítězného návrhu se objevily i na internetu a v kolínských diskuzních facebookových skupinách vyvolaly bouřlivé spory, málokdo si ale uvědomil, že nejde o již vyprojektovaný definitivní záměr, ale zatím stále jen o "vizi", která může, ale nemusí být v této podobě realizována.

Na loňské zářijové představení nyní navazuje veřejná finální prezentace studie revitalizace Jiráskova náměstí, která se za účasti zástupců radnice, městského architekta Davida Mateáska a autorského týmu uskuteční v úterý 21. března od 16.30 h. v Komunitním centru Farní charity Kolín v Mnichovické ulici. Veřejnost je na něj srdečně zvána.