Současná literatura, netradiční místa a známé tváře - tyto 3 charakteristiky platí pro akci Noc literatury, která na atraktivních či běžně nedostupných místech přibližuje široké veřejnosti ukázky z nové tvorby evropských spisovatelů v podání známých hereckých osobností.

Letos se Noc literatury už po sedmnácté uskuteční ve středu 20. září v osmi desítkách českých měst, mezi nimiž je i Kolín. Ve městě na Labi se bude číst teprve podruhé, premiérově se tak stalo před rokem. Zařazení Kolína mezi města hostící Noc literatury má na svědomí agilní knihkupectví Modrá sova, sídlící v Kutnohorské ulici kousek od náměstí.

Před rokem akce proběhla na třech místech v Kolíně - z jimi vybraných knih ve Veigertovském domě předčítala Hana Baroňová, v synagoze Jiří Chum a v ´Modré sově´ Vít Rakušan a příchozí slyšeli ukázky z knih ´Kodaňská píseň písní´ dánské autorky Annette Bjergfeldtové, ´Muž v červeném kabátě´ britského autora Juliana Barnese a ´Winterbergova poslední cesta´ Jaroslava Rudiše.

Letošní čtení se rozrostlo o jedno nové místo - ve středu 20. září od 18 do 22 hodin budou předčítat z jimi vybraných knih ve Veigertovském domě Dana Marková, ve farní zahradě Jakub Skála, v knihovně František Kreuzmann a v ´Modré sově´ Markéta Děrgelová. Čtení začíná na každém ze čtyř míst v uvedeném časovém rozmezí vždy každou půlhodinu a příchozí uslyší pasáže z knih ´Čistý, skromný život´ Viktora Špačka, ´Čhávata z manéže´ Garyho G. Steeleho, ´Kalmann´ Joachima B. Schmidta a ´Magnetický vrch´ Réky Mán-Várhegyiové.