Kouřimský skanzen je pro Kolíňáky už léta oblíbeným místem výletů a svou popularitou si nezadá s jinou oblíbenou lokalitou, zámkem Kačina. Atraktivitu skanzenu zvyšují i tematické národopisné pořady, konané každoročně o některých víkendových dnech od února až do Vánoc.

Letošní prvních sedm programů (Zima na vsi, Masopust, Před filipojakubskou nocí, Letnice, Svatojánská noc, Léto na vsi, Dožínky) už je minulostí a do konce roku má skanzen naplánované ještě čtyři. Uskuteční se v těchto termínech - Podzim na vsi (30.9.), Svatohavelské posvícení (15.10.), Svatomikulášská obchůzka (3.12.) a Adventní neděle 17.12.).

Nejbližší z nich pod názvem Podzim na vsi v sobotu 30. září od 10 do 17 hodin představí běžný život na české vesnici (obyčeje, řemesla i podzimní zemědělské práce). Připraveno bude povídání o zpracování vlny s tkalcem Matyášem Orsákem a přadlenou Ivou Válkovou, výklad o všedním životě na vsi s etnografkou Terezou Hönigovou, přednáška o zbožnosti a lidových zvycích na podzim s historikem Vladimírem Rišlinkem, beseda s muzejním zahradníkem Martinem Spěváčkem o původních odrůdách ovocných stromů a chmele s ukázkami a ochutnávkou, ukázky řemesel (dráteník, kameník, mlatci, kovář, tkadlec, hrnčíř) a rukodělné dílny pro děti, které mj. na poli ochutnají brambory pečené v popelu.