Jednou z dominant Kolína je 117 metrů vysoký komín zálabské elektrárny. Postaven byl už před devadesáti lety (v roce 1932), tehdy byl nejvyšším komínem v republice a dodnes drží primát nejvyššího zděného komína v ČR.

Kolínská elektrárna, postavená dle návrhu architekta Jaroslava Fragnera pro společnost ESSO (Elektrárenský svaz středolabských okresů), byla vyprojektována jako rozsáhlý průmyslový areál. Jeho součástí neměla být jen samotná elektrárna disponující dvojicí kotlů, ale i velká správní budova a obytná zástavba pro vedoucí pracovníky.

Přestože z navrhovaného celku byla v letech 1929–1932 realizována jen samotná elektrárna, a to pouze s jedním komínem a později ještě menší administrativní budova (1937–1942), jde o mimořádnou památku funkcionalistické architektury, dodnes upoutávající nekompromisně geometrickými bílými tvary a ocelovými mostními konstrukcemi.

Vzácná příležitost k prohlídce elektrárny se nabízí ve středu 27. září. V rámci ´Dne architektury´ se od 16.30 h. uskuteční hodinová komentovaná prohlídka budovy elektrárny, vedená městským architektem Davidem Mateáskem. Sraz zájemců je v uvedenou hodinu před vchodem do elektrárny v Tovární ulici.