Ve středu 23. listopadu proběhne pátý ročník veřejné připomínky lidí pronásledovaných pro náboženské přesvědčení. Tento den je nazýván Červenou středou a jedná se o celosvětovou akci.

„Římskokatolická farnost se společně s ostatními křesťanskými církvemi v Kolíně připojí k této připomínkové akci červeně nasvíceným chrámem a tematickou videoprojekcí. Přijďte se i Vy přidat modlitbou a zapálit svíčku,“ zve všechny zájemce Římskokatolická farnost Kolín ve své facebookové události.

Chrám sv. Bartoloměje, areál kolem chrámu a parkány budou veřejnosti zpřístupněny od 17 do 19 hodin. Zapojit se můžeme i osobní modlitbou a zapálením červených svící za oknem v našich domovech.

„V České republice se iniciativa koná od roku 2018, kdy se zapojilo ca 25 objektů, v roce 2019 to bylo už 80 institucí a v roce 2020 se i přes nepříznivou epidemiologickou situaci zúčastnilo přes 100 farností, sborů, obcí, veřejných institucí ad. V loňském roce 2021 počet zapojených objektů přesáhl 130,“ uvádí oficiální web akce.

Iniciativa Červená středa se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury ČR. Záštitu Červené středě 2022 udělili ministr zahraničních věcí ČR Jan Lipavský a rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková.

Město Kolín se rozhodlo k iniciativě také připojit, a to částečným červeným nasvícením chrámu sv. Bartoloměje - červené světlo symbolizuje krev trpících pro víru.