V úterý 21. března středočeská hejtmanka Petra Pecková v Městském divadle ve Slaném předala osm Cen hejtmanky za rok 2022. Mezi oceněnými byli hned dva Kolíňáci - v kategorii Sport kuželkářka Marie Švorbová a Cenu veřejnosti získal ředitel Oblastního spolku Českého červeného kříže Michal Tasch.

Ceny získaly osobnosti, které jsou spojené se Středočeským krajem a jejich činnost, čin nebo dílo je něčím mimořádné. Výběrová komise byla složená ze členů Rady Středočeského kraje, zástupců zastupitelských klubů a odborníků z jednotlivých oblastí a o vítězi v kategorii Cena veřejnosti rozhodovali lidé prostřednictvím hlasování na webu Středočeského kraje.

"Komise měla letos ještě těžší práci než v minulých letech, protože počet nominací byl skutečně mimořádný. Za rok 2021 jsme vybírali mezi šestatřiceti kandidáty, za rok 2022 to byl téměř dvojnásobek. Ceny hejtmanky vnímám jako unikátní příležitost uvědomit si, kolik máme v kraji schopných, pracovitých a obětavých lidí. Děkuji každému, kdo svého kandidáta nominoval, protože díky tomu známe mnoho nových obdivuhodných životních příběhů, o kterých bychom se jinak třeba nedozvěděli. A to by byla škoda. Blahopřeji všem oceněným a děkuji všem nominovaným osobnostem za to, že pomáhají dělat střední Čechy lepším místem pro život," řekla na předávání hejtmanka Petra Pecková.

Oceněná Marie Švorbová získala na Mistrovství světa v kuželkách v roce 1962 v Bratislavě svou první medaili (bronzovou) z mezinárodní akce v dresu ČSSR. Po celou svou sportovní kariéru hájila barvy Lokomotivy Kolín, později TJ Sokol Kolín (nyní Kuželkářský klub Kolín) jako hráčka a později trenérka mládeže i žen v Kolíně. Prosadila se i jako trenérka reprezentace žen ČSSR. Získala celkem 5 titulů Mistr Československa v jednotlivcích, 11 titulů Mistr ČSSR s družstvem Lokomotiva Kolín, 2 bronzové medaile z Mistrovství Evropy a 2 bronzové a 2 stříbrné medaile z Mistrovství světa. V roce 2006 byla uvedena do síně slávy České kuželkářské asociace, je držitelkou Stříbrné plakety Za zásluhy ČKA, Bronzové plakety ČKA Za reprezentaci a titulu Zasloužilý mistr sportu. Je také držitelkou světového rekordu v jednotlivcích z Mistrovství světa 1968 v Linci.

Oceněný Michal Tasch je ředitelem Oblastního spolku Českého červeného kříže Kolín. Svou práci bere jako poslání. Intenzivně se zapojil do pomoci během covidu a následně při přílivu ukrajinských uprchlíků, kteří přicházeli do země často bez potřebných věcí. Kromě toho spolupracuje při pořádání akcí pro děti a vzdělává žáky v oblasti první pomoci. Kolínský Oblastní spolek Českého červeného kříže pod jeho vedením organizuje akce pro děti, dospělé i pro seniory. Má obrovský přehled o tom, kde je zrovna pomoc potřeba, a umí ji rychle zorganizovat.