V letošním roce přišla radnice se zásadní novinkou týkající se městské autobusové dopravy. Poprvé v dějinách města se v autobusech přestalo platit jízdné a na všech 11 linkách v Kolíně se jezdí zdarma.

Provozování městských autobusů vysoutěžila v roce 2019 na deset let společnost OAD Kolín. Dopravce tehdy nakoupil 17 nových nízkopodlažních a klimatizovaných autobusů Mercedes–Benz za více než 100 milionů korun.

Zatímco až do loňského roku doplácela radnice na provoz autobusů ročně 29 miliónů korun, po zrušení jízdného se tato částka zvýšila na 40 miliónů. Účet za jízdné zdarma je tak 11 miliónů korun ročně. Důvodem jízdného zdarma je především snaha přilákat do autobusů vyšší počet cestujících a tím snížit počet osobních aut v ulicích města.

Podle provozovatele autobusů se po zrušení jízdného zvýšil počet cestujících ve špičkách, zejména v době začátku a konce školního vyučování na linkách číslo 3 a 5 a též na lince číslo 6, která zajišťuje i návoz zaměstnanců do automobilky Toyota.

Radnice je s rozhodnutím o zavedení jízdného zdarma po necelém roce spokojená a tak se ti, kdo autobusovou dopravu využívají, nemusejí obávat z návratu "starých časů". Rozpočet města na rok 2024, který bude zastupitelstvo schvalovat v prosinci, totiž s pokračováním bezplatného jízdného v městských autobusech počítá.