Dnes od 14 hodin se před pamětní deskou Václava Morávka, která je umístěna na budově Obchodní akademie v Kutnohorské ulici, uskuteční již devátý pietní akt. V Lošanech se pak od 16 hodin bude vzpomínat na Josefa Mašína. Oba pietní akty tradičně pořádá Společnost Václava Morávka, město Kolín, obec Lošany a Armáda ČR.

Na oba pietní akty byli pozvání představitelé našeho politického i společenského života, generalita Armády ČR, zahraniční diplomaté, mezi nimiž by se poprvé měli objevit i zástupci ambasády Spolkové republiky Německo (SRN) a Republiky Rakouské, řada známých lidí z Kolína i z ostatních částí naší republiky a v neposlední řadě i všichni kolínští zastupitelé. Kolínský pietní akt počítá s vystoupením zástupce Společnosti Václava Morávka, místopředsedy Senátu Parlamentu ČR Přemysla Sobotky, ministra obrany ČR Alexandra Vondry, velvyslance SRN a starosty města Kolína Víta Rakušana. V Lošanech by měl promluvit předseda vlády ČR Petr Nečas, náčelník generálního štábu Armády ČR, generálporučík Petr Pavel, armádní generál Tomáš Sedláček, starosta obce Lošany a slečna Sandra Mašínová. Uvažuje se ještě o pozvání Karla Ludvíka z Jindřichova Hradce, který by krátce promluvil o Františku Peltánovi, radiotelegrafistovi Josefa Mašína a Václava Morávka, někdy také přezdívaném jako "čtvrtý král". Samozřejmě je možné, že místo uvedených řečníků mohou vystoupit jejich pověření zástupci a při omluvách pozvaných i jiní řečníci.

Pietní akt v Kolíně bude tradičně zahájen přeletem bojových letounů z 21. základny taktického letectva v Čáslavi. V Kolíně ani v Lošanech nebudou chybět vojáci čestné stráže Armády ČR, střelba čestných salv do reprodukované skladby "Amazing grace" ani Městská hudba Františka Kmocha, která hudebně doprovodí nejen část programu při pokládání věnců a květin k pamětní desce a památníku, ale zahraje i závěrečné státní hymny České a Slovenské republiky. V Kolíně pak do tónů 2. věty Novosvětské symfonie Antonína Dvořáka a za zvuku zvonů z chrámu sv. Bartoloměje zazní jména některých bojovníků proti totalitním režimům 20. století. pob, meč