"Jak lidé v mladší době kamenné hospodařili s vodou? Kdy se zrodil dálkový obchod a jakou roli v něm střední Čechy v některých dobách hrály? Provázelo násilí člověka již od pravěku? Jakým způsobem se proměňoval vztah k mrtvým? Kdy se u nás začaly používat peníze? Toužily místní ženy vždy po kráse, a jak si k ní pomáhaly?"

Výše citovanou sérii otázek používá kolínské muzeum jako upoutávku na novou archeologickou výstavu ´Klenoty středočeského pravěku´, kterou ve Dvořákově muzeu pravěku v Brandlově ulici zahájí vernisáž v úterý 12. listopadu v 17 hodin.

Výstava, navazující na stejnojmennou publikaci, která popisuje 13 archeologických příběhů z 13 různých míst středních Čech, představuje zajímavé archeologické nálezy z Kolínska a jeho přilehlého okolí a protože kromě vystavených originálů nechalo muzeum v několika případech vyrobit i jejich repliky, budou si je zájemci moci i "osahat". Hlavní chloubou expozice je ikonická hlava kance, která byla původně součástí honosného keltského vědra.

Výstava bude otevřena až do konce června příštího roku a muzeum k ní připravuje bohatý doprovodný program. První dvě akce se uskuteční už v listopadu - v úterý 19. listopadu v 17 hodin bude připravena komentovaná prohlídka výstavy s archeologem Danielem Dvořáčkem, kurátorem sbírky Archeologie kolínského muzea a o týden později, v úterý 26. listopadu v 17 hodin, se ve Veigertovském domě na Karlově náměstí uskuteční přednáška archeologa Zdeňka Beneše z Ústavu archeologické památkové péče středních Čech nazvaná ´Záchranný archeologický průzkum v Týnci nad Labem´, na níž představí podhradí hradiště Kolo (na snímku), tedy jednu z lokalit prezentovaných na výstavě.