V posledním destiletí je téměř monopolním vydavatelem výpravných knih nabízejících obrazový materiál o "zmizelém Kolíně" spolek ´Můj Kolín´. Těmi známějšimi - a po vyprodání dotiskovanými - jsou dvě publikace spojené se jménem kolínského patriota Vladimíra Serbuse (1948-2019). Serbusovým geniálním nápadem bylo konfrontovat století staré snímky města s tím, jak fotografované místo vypadá dnes. Do velkoformátové publikace Proměny města Kolína, vydané poprvé v roce 2016, shromáždil 152 "dvojic" snímků a o čtyři roky později vyšel druhý díl Proměny města Kolína 2 (posmrtně dokončený jeho přáteli), rozšířený na 179 záběrů.
Velké množství historických fotografií nabídla v roce 2019 i další kniha vydanná spolkem ´Můj Kolín´, velkoformátová barevná fotografická publikace Pohledy na Kolín. Název knihy trochu klame tělem, pod termínem "pohlednice" si totiž leckdo představí žertovné obrázky či přání k narozeninám. Značná část historických pohlednic, které kniha shromáždila (dohromady jich je 320 z let 1890 až 1940 ze sbírek Miloslava Švece a Petra Adamce), je ale ryze fotografických, a tak se kniha podobá spíše albu historických fotografií kolínských ulic, památek, malebných zákoutí, staveb i významných událostí.
Letos na předvánoční trh spolek posílá její pokračování Pohledy na Kolín 2, opět autorů Miloslava Švece a Petra Adamce. I tentokrát dává knize unikátnost barevný tisk, drtivá většina v minulosti vydaných knih s historickými snímky Kolína byla totiž černobílá, takže z řady kolorovaných i barevných pohledů vyvstává Kolín, jaký čtenář na starých snímcích dosud neměl možnost vidět - s modrou řekou a nebem, zelenými stromy, červenými střechami a pískovými průčelími domů.
Již vytištěnou knihu Pohledy na Kolín 2 lze koupit na e-shopu vydavatele (tady) a její křest spojený se zahájením výstavy nazvané ´Pohledy na Kolín aneb město v proměnách času´ proběhne v CEROPu v areálu zámku za necelý měsíc, ve čtvrtek 7. listopadu v 17 hodin.