Dva dny stará výzva ministra vnitra ke zrušení novoročních ohňostrojů se v jednotlivých městech ČR setkala s protichůdnými reakcemi. Kolín se přidal k těm městům, které se rozhodly tradiční ohňostroj nerušit.
Oficiální vyjádření vědení města se objevilo ve čtvrtek 28. prosince na radničním webu: "Vážení občané, reagujeme tímto příspěvkem na včerejší doporučení ministra vnitra Víta Rakušana, kdy požádal města a obce k rušení ohňostrojů. Důvodem je tragická střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) v Praze z minulého týdne, která si vyžádala 14 obětí, a také dvojnásobná vražda z Klánovického lesa. Výzvu jsme zvážili a považujeme za smysluplné požádat občany, aby omezili pyrotechniku na Silvestra. Víme, že o tohle můžeme jen požádat, ale prosíme o to. Novoroční oficiální městský ohňostroj rušit nebudeme, vnímáme ho jako oslavu příchodu nového roku, nových příležitostí, nové radosti. Proběhne 1. ledna od 18 hodin. Budeme moc rádi, pokud lidé, kteří omezí své lokální ohňostroje a pyrotechniku, přijdou na profesionální a předem hlášený ohňostroj, o kterém ví i složky IZS, které jsou vždy přítomny. Děkujeme."
Příprava ohňostroje, který většina zájemců každoročně pozoruje z Masarykova mostu, omezí pohyb na lávce přes Labe. Protože právě z ní je ohňostroj odpálen, bude lávka kvůli přípravám od 16.30 do 19 hodin zcela uzavřena.
K souvisejícímu tématu používání zábavní pyrotechniky v Kolíně se za městskou policii vyjádřila Helena Honkiszová: "Používání zábavní pyrotechniky je v Kolíně omezeno Obecně závaznou vyhláškou, která má charakter závazného předpisu. Zákaz používání zábavní pyrotechniky se na tyto oslavy, které se každoročně konají od 31. prosince do 1. ledna včetně (tedy do začátku stanovené doby nočního klidu, tj. do 22. hodiny), v tuto dobu nevztahuje. Ovšem i zde je na místě nutné zvážit, zda i druhy celoročně povolené pyrotechniky (kategorie F1), jako jsou např. prskavky, konfety, dortové a jiné obdobné fontány, nemohou způsobit úraz nebo požár. O to větší nebezpečí hrozí pak při používání pyrotechnických výrobků vyšší třídy, tedy těch, které každoročně způsobí tolik úrazů a nenávratně poškozeného zdraví, v nejhorším případě i ztrátu na tom nejcennějším, na lidském životě. K zamyšlení pak stojí i to, jak hlukem z pyrotechniky trpí nejen naši domácí mazlíčci, ale i volně žijící zvířata, pro které je to velmi stresové období. Bohužel se velmi často stává, že zvířata pod vlivem stresu svému majiteli utečou, poraní se nebo dojde ke střetu s vozidlem. Přimlouvali bychom se, aby každý, kdo se chystá použít zábavní pyrotechniku, její použití zvážil."