Začlenění ukrajinských dětí do běžných základních škol není v Kolíně standardní praxí. Přispívá k tomu hned několik faktorů. Za prvé je v kolínských školách plná kapacita, za druhé někteří žáci plní distanční výuku z Ukrajiny, která je pro ně tou nejlepší variantou a do třetice nikdo neví, na jak dlouhou dobu v České republice setrvají a na kolik je jejich integrace do českého školství vhodná.
Vznikají však u nás denní centra volnočasových aktivit. „Otevřeli jsme tři skupiny. První skupina je pro děti ve věku 3-7 let – nachází se v Husově ulici a v současné době je tam 35 dětí. Pak vznikla skupina, se kterou nám pomáhá Prostor plus pro děti ve věku 7 – 11 let („první stupeň“), kterou v tuto chvíli navštěvuje kolem dvaceti dětí, ale očekáváme, že bude naplněna až do počtu třiceti. A třetí skupina pro studenty ve věku 12-17 let vznikla v budově CEROPu, a tam je v tuto chvíli kolem 25 dětí z 36 přihlášených. Všechny kapacity jsou momentálně vyčerpané. Děti, které mají zájem o tyto volnočasové aktivity se mohou hlásit – jak je avizované na webu města Kolína - přes odbor školství paní Janě Kavříkové,“ uvedla místostarostka Iveta Mikšíková.
U alternativy školek a prvního stupně probíhá jedna hodina českého jazyka denně a jinak jsou plně volnočasové, u alternativy druhého stupně žáci plní distanční výuku z Ukrajiny a mimo ni plní výuku s pomocí ukrajinského pedagoga. „Máme zde učitelku, která u nás žije již deset let a učí je český jazyk,“ upřesnila místostarostka.
Zájemců o volnočasové aktivity je dost ve všech třech skupinách, proto město plánuje realizaci dalších míst v prostorách učeben hasičů v Polepské ulici. Jaký bude další vývoj ve školství ukáže čas. „V tuto chvíli čekáme na další pokyny z Ministerstva školství ČR, zatím nevíme, jestli se budou všechny děti etablovat do základních a mateřských škol, protože obecně v kolínských mateřských a základních školách je absolutně naplněná kapacita a není možné je integrovat mezi české děti, takže jim vytváříme skupiny alespoň tímto způsobem,“ dodala Iveta Mikšíková.