Řepařské drážky jsou polabským unikátem. Vznikaly na přelomu 19. a 20. století, vyjížděly z Kolína, Vlkavy, Křince, Kopidlna, Dymokur a Liběvsi a svážely cukrovou řepu z polí do jednotlivých cukrovarů. Nejstarší drážkou tohoto typu byla právě kolínská řepařská drážka, postavená v roce 1894. Vedla z Kolínského cukrovaru, který stál v místě dnešní elektrárny u Labe, do Františkova (Ovčáry), Býchor a odtud do Jestřabí Lhoty a vláčky po ní jezdily 70 let.

Nápad na obnovení drážky po historické trati vznikl na přelomu století. V roce 2000 vzniklo občanské sdružení Klub pro obnovu Kolínské řepařské drážky, nynější zapsaný spolek Kolínská řepařská drážka, jehož cílem bylo obnovit část nejstarší řepné malodráhy mezi Sendražicemi a Býchory. Slavnostní otevření prvního obnoveného úseku řepařské drážky se konalo 23. června 2007. V další etapě byla trať prodloužena na Výrovnu, pak následovala stavba trati na Mlýnek a vybudování netradiční naučné stezky kolem trati. V posledních dvou etapách byla dostavěna trasa do stanice Býchory a v roce 2015 byla slavnostně konečná stanice otevřena.

Řepařská drážka je již řadu let nejpřitažlivějším turistickým magnetem Kolínska. Návštěvníci, mezi kterými převažují rodiče s dětmi, se ročně počítají na desetitisíce. Lidé se do Kolína sjíždějí z celé republiky, mezi zahraničními návštěvníky byli nejčastěji Slováci, zvyšují se i počty Poláků, jezdí železniční fanouškové z Německa i Velké Británie.

Pravidelný víkendový provoz je na drážce každoročně od začátku května do začátku října, během letních prázdnin vláčky vyjíždějí i ve středu. Většina jízd je tažená dieselovou lokomotivou, parní vyjíždí obvykle jednou za měsíc. Letos drážka víkendové jízdy ukončí v sobotu 7. a v neděli 8. října.

Tradičním vrcholem sezóny na drážce jsou podzimní Řepánkovy slavnosti, které se letos uskuteční o víkendu 23. a 24. září. Vlaky budou po oba dny taženy parní lokomotivou a přepadávat je budou kovbojové na koních (do jízdy s odjezdem ve 14.45 h.), po celý víkend budou v prodeji tradiční řepánky (sladké kynuté buchty plněné cukrovou řepou a mákem), v sobotu bude hrát kapela Trampoty (do 15 h.) a v neděli flašinetář. Na konečné v Býchorách bude připraven skákací hrad, dětské prolézačky a lanová dráha. V sobotu i v neděli vláčky vyjedou z nádražíčka v Sendražicích v 9.45, 11, 12.15, 13.30, 14.45 a 16 h.